Před 50 lety zemřela PhDr. Vlasta Fialová

12.01.2022 (19:00) - aktualizovno: 02.02.2022 (20:37)
Brno-město - PhDr. Vlasta Fialová se zapsala do dějin české a moravské archeologie a historie jedinečným způsobem, když objevila s kralickými občany (a tehdejšími dětmi) velké množství tiskařského materiálu - literek, špendlíků apod. a odkryla základy tvrze, kde se kdysi v bratrské tiskárně tiskla známá Bible kralická a několik desítek dalších knih.

Paní Monika Doležalová z Památníku Bible kralické o paní doktorce píše:

Vysokoškolské studia absolvovala v Praze, kde na filozofické fakultě studovala dějepis a zeměpis. S rodným Valašskem byla spojená po celý život, např. vydala Holešovskou kroniku a dlouho redigovala časopis Naše Valašsko.

Zkoumala husitské hnutí na Moravě a českou reformační historii. Pro Kralice je jméno dr. Fialové spojováno s archeologickým výzkumem na tvrzišti.

I když valašskou tematiku paní doktorka neopustila, přece v jejím bádání převažoval od roku 1956 zájem o Kralice.

Přesně 300 let po zničení slavné ivančicko-kralické tiskárny v Lešně (1656) začaly pod vedením paní doktorky archeologické vykopávky na kralické tvrzi.

Od roku 1956 tedy paní doktorka byla pevně spjata s činností archeologického výzkumu v Kralicích a také s místním muzejním spolkem. Výzkum byl úspěšný.

V řadě článků, přednášek, rozhlasových relací a výstav popularizovala významné objevy tiskařského materiálu. Přispívala do sborníku Z kralické tvrze. Paní doktorka měla velkou zásluhu na tom, že se Kralice proslavily nejen u nás, ale i v zahraničí.

Zemřela v Brně 6.února 1972

Další zajímavosti:
dr-vlasta-fialova.we…
na-kralicke-tvrzi.webnode.cz/
Autor: pet
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Kultura by Vs tak mohlo zajmat:

Denisovy sady ožijí na začátku června festivalem vína

Brno-město - Od 3. do 5. června se v prostředí Denisových sadů a přilehlých Kapucínských zahradách v Brně uskuteční premiérový ročník Festivalu v... cel lnek
 

Salon filmových klapek se představuje v Brně

Brno-město - Již 19. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí Zlín Film Festivalu, zavítal při své Klapka tour také do mo... cel lnek
 
Steda 1. nora 2023
svtek m Hynek a ztra Nela
 
TIP: Vyberte si region (okresn msto) i zvolte rubriku zprv, pop. oboj a ulote do oblbench. Nastaven URL adresa funguje jako filtr pro Vmi zvolen vbr zprv.