Před 50 lety zemřela PhDr. Vlasta Fialová

12.01.2022 (19:00) - aktualizováno: 02.02.2022 (20:37)
Brno-město - PhDr. Vlasta Fialová se zapsala do dějin české a moravské archeologie a historie jedinečným způsobem, když objevila s kralickými občany (a tehdejšími dětmi) velké množství tiskařského materiálu - literek, špendlíků apod. a odkryla základy tvrze, kde se kdysi v bratrské tiskárně tiskla známá Bible kralická a několik desítek dalších knih.

Paní Monika Doležalová z Památníku Bible kralické o paní doktorce píše:

Vysokoškolské studia absolvovala v Praze, kde na filozofické fakultě studovala dějepis a zeměpis. S rodným Valašskem byla spojená po celý život, např. vydala Holešovskou kroniku a dlouho redigovala časopis Naše Valašsko.

Zkoumala husitské hnutí na Moravě a českou reformační historii. Pro Kralice je jméno dr. Fialové spojováno s archeologickým výzkumem na tvrzišti.

I když valašskou tematiku paní doktorka neopustila, přece v jejím bádání převažoval od roku 1956 zájem o Kralice.

Přesně 300 let po zničení slavné ivančicko-kralické tiskárny v Lešně (1656) začaly pod vedením paní doktorky archeologické vykopávky na kralické tvrzi.

Od roku 1956 tedy paní doktorka byla pevně spjata s činností archeologického výzkumu v Kralicích a také s místním muzejním spolkem. Výzkum byl úspěšný.

V řadě článků, přednášek, rozhlasových relací a výstav popularizovala významné objevy tiskařského materiálu. Přispívala do sborníku Z kralické tvrze. Paní doktorka měla velkou zásluhu na tom, že se Kralice proslavily nejen u nás, ale i v zahraničí.

Zemřela v Brně 6.února 1972

Další zajímavosti:
dr-vlasta-fialova.we…
na-kralicke-tvrzi.webnode.cz/
Autor: pet
 
:: reklama
:: reklama
 
Z rubriky Kultura by Vás také mohlo zajímat:

Denisovy sady ožijí na začátku června festivalem vína

Brno-město - Od 3. do 5. června se v prostředí Denisových sadů a přilehlých Kapucínských zahradách v Brně uskuteční premiérový ročník Festivalu vína pod Petrovem. ... celý článek
 

Salon filmových klapek se představuje v Brně

Brno-město - Již 19. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí Zlín Film Festivalu, zavítal při své Klapka tour také do moravské metropol... celý článek
 
Neděle 3. července 2022
svátek má Radomír a zítra Prokop
 
TIP: Vyberte si region (okresní město) či zvolte rubriku zpráv, popř. obojí a uložte do oblíbených. Nastavená URL adresa funguje jako filtr pro Vámi zvolený výběr zpráv.